Ahoj, ja som Buri, tvoj múdry škrečí kamoš. Porozprávam ti o nás, škrečkoch sýrskych, alebo ako nás niekedy volajú – škrečkoch zlatých (z angl. Syrian Hamster). Poďme na to, nech vieš všetko, čo treba.
Text je ukážkou z pripravovanej knihy o chove škrečkov.

Zdroj: Freepik
Odkiaľ prišiel škrečok sýrsky?
Ako už naznačuje náš názov, náš pôvodný domov je v ďalekej Sýrii. Najčastejšie nás môžeš stretnúť v oblasti Aleppo a na blízkych púšťach. Keďže tam býva naozaj horúco, vyhrabávame si dlhé chodbičky pod zemou. V nich sa počas dňa schovávame a odpočívame. My, škrečky, sme nočné tvory, takže sa za potravou vydávame až po západe slnka, keď sa trochu ochladí.
Do Európy sme sa dostali po roku 1930. Už sme tu takmer 100 rokov! Bolo to vďaka vedcovi, profesorovi Aharonimu, ktorý objavil našu praprapra… babičku s mláďatami. Zobral ich so sebou do Jeruzalema a potom cestovali ďalej do sveta.
Ako vyzerá škrečok sýrsky?
Veľkosť
14 – 17 cm
Sme väčší, než škrečky džungarské a Roborovského, takže nás určite neprehliadneš.
Hmotnosť
150 – 240 g
No, nezľakni sa! Moja sesternica Verinka váži až 241 gramov. Samičky zvyknú byť o niečo väčšie než samčekovia, takže ak bude tvoj škrečok trošku ťažší, je to úplne normálne.
Škrečok sýrsky a jeho farebné kombinácie
Myslíš si, že sýrske škrečky vyzerajú všetky rovnako? Kdeže! Vďaka špeciálnemu šľachteniu môžeme mať až 100 rôznych farebných kombinácií. Naše originálne sfarbenie, z ktorého sme sa všetci vyvinuli, je oranžovo-zlatá srsť s bledým bruškom a pigmentovými škvrnami na uškách. Vyzerá takto:

Zdroj: Pixabay
Toto som inak ja, Buri, v skutočnom živote. Som fešák, čo?

Nájdeš nás s týmito typmi srsti:
- klasická krátka srsť (short hair)
- dlhá srsť (long hair)
- kučeravá srsť (REX)
- hodvábne lesklá srsť (satin)
Okrem klasickej zlatej srsti (golden) nás môžeš stretnúť aj v týchto farbách:
- albínsky biely škrečok s červenými očami a čiernymi ušami (dark eared albino)
- strieborno-sivý škrečok s čiernymi očami (silver grey)
- krémový škrečok s béžovou srsťou (cream)
- škoricový škrečok s červenými očami (cinnamon)
- čokoládový škrečok (chocolate)
- čierny škrečok (black)
Bezsrsté škrečky sýrske
Vieš o tom, že existujú aj bezsrsté škrečky? Nemajú žiadny kožúšok a sú úplne holé. Takéto škrečky to majú v živote ťažšie, než my ostatní. Majú slabšie gény a potrebujú špeciálnu starostlivosť – každý deň ich treba natierať kokosovým olejom, aby im nevyschla koža. Tiež musia mať mäkkú podstielku. Nemôžu mať v klietke ostré hrany, pretože ich koža je veľmi citlivá a mohli by sa poraniť.
Ak má niekto v tvojej rodine alergiu na zvieraciu srsť, asi bude lepšie poobzerať sa po inom bezsrstom zvieratku.
Dĺžka života
Náš druh sa dožíva priemerne 2 až 2,5 roka, ale ak máme šťastie na silnú genetiku a správne sa o nás staráš, môžeme žiť aj 3 roky.
Povaha
Škrečok sýrsky je priateľský a zvedavý. Možno práve preto sme najobľúbenejšie škrečky na svete. Sme skvelí pre začiatočníkov a deti. No je tu zopár vecí, ktoré o nás musíš vedieť.
Tajný nočný život škrečkov sýrskych
Sme noční dobrodruhovia. To znamená, že cez deň spíme a keď nás niekto nasilu zobudí, nie je to pre nás príjemné. Ale v noci? Bežíme v koliesku niekoľko kilometrov, hrabeme si chodbičky, zbierame potravu do našich lícnych vakov a hráme sa na preliezačkách v príbytku. Môže sa stať, že nás niektoré dni ani neuvidíš, alebo vylezieme z nory až večer. Niekedy sa však pokúsime zostať hore aj ráno, aby sme ťa mohli privítať a vyprevadiť do školy.

Môj príbytok, môj hrad
Vieš, čo je pre nás veľmi dôležité? Naše vlastné územie. Sme samotári, čo znamená, že sa nám vôbec nepáči, keď nám prinesieš ďalšieho škrečka do nášho príbytku. Škrečok sýrsky si svoje územie chráni a nepodelí sa oň ani so svojím bratom alebo sestrou. Môžeme sa začať biť, a to môže dopadnúť veľmi zle.
Rovnako sa nepokúšaj skamarátiť nás s inými domácimi zvieratami. Ak chceš, aby sme boli šťastní, buďme spolu len ty, ja a moje preliezačky. Povedz toto aj rodičom, aby pred kúpou škrečka pochopili, prečo je dôležité dodržiavať tieto pravidlá.
Bude z nás skvelá dvojka?
Škrečky sýrske sú najznámejšie a najväčšie škrečky chované na Slovensku. Sme skvelí kamoši, no potrebujeme tvoju starostlivosť. Každý deň nás treba kŕmiť, čistiť nám príbytok a trošku sa s nami pohrať. To všetko ti môže zabrať asi hodinu času. Aj keď patríme do skupiny stredných škrečkov, stále sme malí a krehkí, takže dávaj pozor, aby sme ti počas hry nespadli.

Sme nočné zvieratká, a preto sa nehodíme priamo do detskej izby. Počas noci beháme, šuchotáme a robíme všetky naše škrečkovské aktivity, ktoré by ťa mohli budiť. Náš režim sa najviac hodí pracujúcim dospelým, tínedžerom, seniorom, alebo deťom, ktoré nás budú rešpektovať a s láskou sa o nás starať. Tak čo, bude z nás skvelá dvojka?
Tento článok je identickou kópiou pôvodného textu z pripravovanej príručky o starostlivosti o škrečky. Ak ti tento štýl textu sedí, si ideálnym adeptom na prečítanie si celej príručky. Obrázky použité v texte nie sú identické s tými v príručke – v knižke nájdeš krásne ilustrácie a fotografie v kvalitnom rozlíšení. 🙂