Ak čítaš tento článok, pravdepodobne sa obávaš o zdravie svojho škrečka. Škrečky sú malé, no odvážne stvorenia, ktoré sa často snažia tváriť, že je všetko v poriadku, aj keď ich niečo trápi. Ako teda rozpoznať príznaky a choroby škrečkov? Kedy je nevyhnutné vyhľadať veterinára? Ako zabezpečiť tú najlepšiu starostlivosť? Tvoj škrečok sa na teba 100% spolieha – poďme mu spolu pomôcť.
Zdroj: Pixabay
Ako vyzerá zdravý škrečok?
Zdravý škrečok je čulý, zvedavý, pije a papá. Jeho kožúšok je čistý a lesklý, bruško suché a jeho oči, nos a uši sú bez výtoku.
Ako spoznáš, že je tvoj škrečok chorý?
Vieš o tom, že škrečky sú zvyknuté skrývať svoje bolesti? Je to preto, aby vo voľnej prírode na seba neupútali hladné zraky predátorov. Doma sa tak môže zdať, že je všetko v poriadku, aj keď nie je.
Aj keď ti tvoj škrečok nepovie, že ho niečo bolí, ak prestane papať, piť alebo je zjavne apatický, je čas konať. Najčastejšie príznaky chorého škrečka sú tieto:
- zakalené alebo zavreté oči a karpinami
- výtok z nosa, kýchanie alebo chrapčanie
- špinavé a mokré bruško
- strapatý kožúšok, ktorý si často škriabe
- pomalé, tackavé pohyby
- škrečok neje a nepije
Ak si všimneš niektoré z týchto príznakov, navštív veterinára špecializujúceho sa na drobné hlodavce.
Najčastejšie choroby škrečkov a ich príznaky

Zápal očí
Ak má tvoj škrečok zalepené alebo zapálené očko, môže to byť spôsobené prachom z nevhodnej podstielky alebo príliš prašným kúpacím pieskom. Skús mu vymeniť podstielku a piesok za úplne nový typ. Očko mu jemne očisti vatovým tampónikom namočeným vo vode alebo v harmančekovom čaji izbovej teploty. Ak symptómy neustúpia, navštív veterinára.
Lysiny a parazity
Ak škrečok stráca chĺpky alebo má na koži chrastičky, môže ísť o parazity. Prvým krokom je výmena podstielky. Parazity totiž často prichádzajú v už napadnutej podstielke. Ak problémy pretrvávajú, navštív veterinára. Ten predpíše kvapky do vody alebo olejček na srsť, ktoré ich zahubia.
Hnačka
To, že má tvoj škrečok hnačku, spoznáš podľa zašpineného a mokrého bruška a zadočku. Často sa stáva, že škrečok dostane hnačku z nadmernej konzumácie šalátu. Počas hnačky mu zabezpeč dostatok tekutín, aby nezostal dehydrovaný. Ak sa jeho stav nezlepší, navštív veterinára. Niekedy môže byť problém omnoho vážnejší a môže ísť o bakteriálnu infekciu.
Niektoré špecifické choroby škrečkov, o ktorých je dobré vedieť
Škrečacia enteritída (z angl. Wet Tail)
Toto vážne ochorenie sa vyskytuje hlavne u mláďat sýrskych škrečkov vo veku 3 – 10 týždňov. Prejavuje sa hnačkou, malátnosťou a výrazným úbytkom hmotnosti. Ak máš podozrenie na túto chorobu, ihneď navštív veterinára. Vyžaduje si okamžité podanie antibiotík a špeciálnu starostlivosť.
Zápal močového ústrojenstva
Ak škrečok krváca z pohlavných orgánov, môže ísť o zápal močového ústrojenstva. Tento stav je taktiež veľmi vážny a vyžaduje si neodkladnú veterinárnu pomoc.
Nádory
Nádory sú u škrečkov pomerne časté. Ak si všimneš, že škrečok má opuch alebo neobvyklú hrčku na tele, určite ho vezmi k veterinárovi. Niektoré nádory, najmä ak sa zachytia včas, sa dajú odstrániť operáciou.
Zdroj: Pixabay
Ostatné časté ochorenia škrečkov podrobnejšie rozoberáme v pripravovanej príručke o starostlivosti o škrečky.
Zvláštne správanie a neurologické problémy
Ak škrečok opakovane behá dookola, robí „saltá vzad“ alebo iné repetitívne správanie, môže ísť o neurologický problém spôsobený stresom, malým priestorom na život alebo nedostatkom stimulov. Tento stav nie je vtipný, ako to niekedy prezentujú sociálne siete – vyžaduje okamžitú zmenu klietky pre škrečka a odbornú veterinárnu starostlivosť.
Ako sa starať o chorého škrečka?
- Poskytni mu tichý a pokojný priestor a snaž sa ho nevyrušovať a nebudiť, aby mal dostatok času na regeneráciu. Zabezpeč mu čerstvú vodu, potrebné zdravé a kvalitné krmivo a mäkkú podstielku na hniezdenie.
- Vyhľadaj veterinára – špecialista na drobné hlodavce je najlepším zdrojom pomoci.
- Nepodávaj mu lieky pre ľudí bez predchádzajúcej konzultácie s veterinárom – tieto lieky môžu škrečkovi viac ublížiť ako pomôcť.
Veterinár + tvoja starostlivosť = najlepší spojenci pre zdravie škrečkov
Choroby škrečkov môžu byť pre teba ako starostlivého chovateľa náročnou skúškou, no s pomocou veterinára a správnou starostlivosťou sa väčšina problémov dá vyriešiť. Tým, že pátraš po informáciách, už teraz robíš pre liečbu škrečka veľa. Tvoj škrečok si zaslúži to najlepšie – buď jeho superhrdinom práve vtedy, keď to potrebuje najviac.
0 Comments